Festiwal Sztuka i Dokumentacja | Art & Documentation Festival
logo stowarzyszenia pismo Sztuka i Dokumentacja
o nas
about
idea zasady uczestnictwa
rules of paricipation
archiwum
archive
kontakt
contact
mapa strony
site map



facebook


Follow FestivalSiD on Twitter

Dziś panuje przekonanie, że teraz jest wiele kobiet w sztuce i problem równych szans kobiet i mężczyzn już się rozwiązał. Anka Leśniak w projekcie "Zarejestrowane" zadaje pytanie na ile to przekonanie jest poparte faktami. Czy faktycznie ilość kobiet wystawianych w galeriach sztuki znacząco się zwiększyła w ciągu trzech ostatnich dekad? Czy więcej ich wykłada na uczelniach artystycznych? Wreszcie czy one same czują, że problemy, z którymi stykały się starsze od nich artystki, dziś są już nieaktualne.

Na "Zarejestrowane" składa się instalacja wideo, obrazy, książka artystyczna. Punktem wyjścia dla instalacji wideo są wywiady, które przeprowadziła Anka Leśniak z artystkami młodego pokolenia. Instalacja wideo jest rodzajem dialogu między artystkami, przez co daje żywszy obraz sytuacji kobiet we współczesnej sztuce polskiej. Anka Leśniak sięgnęła także do archiwów wybranych galerii lat 70., które nadal prowadzą działalność. Na ich podstawie porównała liczbę kobiet i mężczyzn wystawianych na przestrzeni lat. Ta statystyka została przedstawiona w formie obrazów pozornie abstrakcyjnych, które jednak zawierają w sobie zakodowane informacje. Książka artystyczna zawiera fragmenty wypowiedzi, które najbardziej podziałały na autorkę projektu w czasie rozmów przeprowadzonych z artystkami jej pokolenia.

W projekcie "Fading Traces" autorka stała z boku, stawiając siebie w roli słuchaczki historii starszych od niej artystek, rekonstruujących atmosferę czasów ich młodości na podstawie wspomnień, tworząc "historię opowiadaną" inną w swej istocie od historii pisanej przez historyków sztuki. W realizacji "Zarejestrowane" zabiera głos, gdyż jest częścią aktualnej sceny sztuki i problemy o których mowa dotyczą także jej samej. Kieruje pytania do swoich rówieśniczek, urodzonych w latach 70/80. Powstaje pętla czasu, która uwidacznia zmiany ale i trwanie stereotypów. Ukazuje się proces kontynuacji mówiący o pionierskiej roli kobiet w sztuce lat 70., które przygotowały grunt dla sztuki kobiet dziś.

Artystki biorące udział w projekcie: Karolina Breguła, Izabela Chamczyk, Agnieszka Chojnacka, Iwona Demko, Monika Drożyńska, Magda Komborska, Anka Leśniak, Katarzyna Majak, Kamila Mankus.

text: Karolina Jabłońska

Projekt zrealizowano w ramach stypendium z Funduszu Promocji Twórczości.

Więcej informacji na stronie projektu: Zarejestrowane


Urząd Miasta Łodzi

Urząd Miasta Łodzi


miejsca festiwalu
festival veues


Galeria Wschodnia

Muzeum Sztuki

Galeria Wymiany

AHE ART

Muzeum Kinematografii

Łódzki Dom Kultury

Galeria Imaginarium

Osrodek Działań Artystycznych


partnerzy
partners


Czeskie Centrum

Węgierski Instytut Kultury


patroni medialni
media patronage


TVP Kultura

TVP Łódź

Arteon

Krytyka Polityczna

Gazeta Studencka

Radio Żak

Living Gallery

Plaster Łódzki

Łódź-art

Kalejdoskop

IRKA

Valid XHTML 1.0 Transitional