Festiwal Sztuka i Dokumentacja | Art & Documentation Festival
logo stowarzyszeniapismo Sztuka i Dokumentacja
o nas
about
idea zasady uczestnictwa
rules for paricipation
archiwum
archive
kontakt
contact
<<< back


facebook

Propozycja Festiwalu Sztuka i Dokumentacja do ms cafe to fotografie wykonane przez Norberta Trzeciaka, będące zapisem akcji Grupy Sędzia Główny (Aleksandra Kubiak, Karolina Wiktor) w Muzeum Sztuki w Łodzi.

Otwarcie ms czyli dawnego Gmachu Głównego Muzeum po remoncie miało miejsce w lutym 2009. Łączyło się ze zmianą charakteru niektórych przestrzeni: wnętrzom przywrócono dawną świetność, dodano do tego odrobinę nowoczesnego designui w tej stylowej mieszance zainaugurowano działalność ms cafe. Podczas otwarcia (i wernisażu dwóch wystaw) oraz we wszystkie weekendy marca kawę i drinki można było zamówić u artystek z Grupy Sędzia Główny. Fakt ten był wpisany w program otwarcia i szeroko reklamowany przez Muzeum Sztuki.

Sędzia Główny w ms cafe Norbert Trzeciak - Sędzia Główny w ms cafe

Decyzja o pracy w muzealnej kawiarni doskonale wpisuje się w realizowaną przez Karolinę Wiktor i Aleksandrę Kubiak postawę. Artystki, które przyzwyczaiły publiczność do odważnych wystąpień, zarówno jeśli chodzi o warstwę znaczeniową, jak i wykonanie, często zacierają granicę między sztuką i życiem. Podając kawę w kawiarni postawiły odbiorcę w wieloznacznej roli: odbiorcy sztuki, klienta kawiarni, uczestnika akcji artystycznej, gościa muzeum. W takiej ambiwalentnej roli postawiły również siebie - z jednej strony uświetniając swoimi nazwiskami otwarcie muzeum,z drugiej deprecjonując artystyczne "ego", poprzez wykonywanie prozaicznych czynności. To subwersywne działanie obnażyło mechanizmy i sprzeczności świata sztuki, w których muszą funkcjonować artyści.

Działanie w kawiarni, czyli wykonywana przez artystki praca, odbywała się "na serio" czyli także "poza ladą", co oznacza, że artystki wykonywały wszystkie czynności leżące w obowiązku pracowników kawiarni. Takie właśnie momenty zarejestrował Trzeciak, stając się jedynym z obserwatorów artystek, np. kiedy sprzątały toalety.

Sędzia Główny w ms cafe Norbert Trzeciak - Sędzia Główny w ms cafe

Festiwal Sztuka i Dokumentacja stawia pytania o dokumentację sztuki, o to jaka powinna być, jakie daje możliwości sztuce, gdzie są jej granice, jak wpływa na sztukę. Podejmuje też próbę określenia granicy między sztuką a dokumentacją. Szczególnie interesująca przy takim postawieniu sprawy jest sztuka performance, gdzie artysta czy artystka = dzieło. Czy działania artystów uzyskują status sztuki w momencie kontaktu z publicznością? Czy praca, którą wykonywała grupa Sędzia Główny w Muzeum, poza oczami widzów zalicza się do ich kreacji artystycznej? A może nabierze tej rangi dzięki wspólnej pracy artystek z fotografikiem, ponieważ zaprezentowane publiczności zdjęcia staną się jej dokumentem i komunikatem dla odbiorców.

Sędzia Główny w ms cafe Norbert Trzeciak - Sędzia Główny w ms cafe

Wystawa Norberta Trzeciaka pokazuje ten aspekt dokumentacji sztuki, w którym staje się ona jedyną możliwością dotarcia do sztuki, wizjerem, przez który można zajrzeć do środka. Trzeciak po raz kolejny podejmuje ten wątek: w 2006 roku wykonał serię fotografii z przygotowań artystów do otwarcia Łódź Biennale, w ubiegłym roku pokazał film pt. Dzieło, w którym Ryszard Hunger, profesor łódzkiej ASP, opowiadał o obrazach swojego przyjaciela Zbigniewa Kosińskiego.

Obrazy te były "dziełami konceptualnymi", zaistniały jako pomysł, kreacja, szczegółowa koncepcja wykonania tylko w wyobraźni autora. Dziś Hunger, któremu Kosiński je opowiadał, jest jedynym świadkiem ich istnienia.

tekst: Karolina Jabłońska


sponsorzy
sponsors


Drukarnia offsetowa Piotr Majchrzak

Satori Art - firma reklamowa

Drukarnia Akme


miejsca festiwalu
festival veues


Patio Centrum Sztuki

Galeria Wschodnia

Fokus Łódź Biennale

Muzeum Sztuki

Galeria Wymiany

Muzeum Kinematografii

Galeria Arkana

Miejska Galeria Sztuki

ms cafe


patroni medialni
media patronage


Spam.art.pl

Obieg

Arteon

Łódź-art

Plaster Łódzki

Magazyn Slajd

Grzenda


Valid XHTML 1.0 Transitional